Čo je pri výbere matraca dôležité?

Posted by Jozef Matas 15/08/2018 - 15:34:59 0 Komentáre

Čo je pri výbere matraca dôležité?

Tvrdý alebo mäkký matrac, drahý alebo lacnejší? Pri výbere matraca najčastejšie zohľadňujeme tieto kritéria, ktoré však na dobré rozhodnutie nestačia. Ide totiž o dôležitú kúpu, pretože kvalita matraca bude ovplyvňovať náš život deň za dňom. Čo teda vziať do úvahy?

Materiál, technológia a zóny tvrdosti matraca

Ak uprednostňuješ spánok na mäkkom, kúp si penový matrac, ak na tvrdom, vyber si pružinový.Tento rozšírený názor je mylný. Po prvé, tvrdosť matraca nezávisí len od toho, či je vyrobený z peny, alebo položený na pružinách (vysokoelastická pena BioGreen so stupňom tvrdosti H3 patrí k tvrdým matracom). Po druhé, nie je pravda ani to, že čím je matrac tvrdší, tým je lepší. Závisí to totiž aj od tvojej telesnej hmotnosti, od polohy, v akej spíš, od stavu tvojej chrbtice. Matrace sa líšia aj podľa zón tvrdosti (alebo podľa tzv. ortopedických bodov). Práve pre tieto rozdiely v technológii a v zónach tvrdosti si treba matrac prakticky vyskúšať. Prv než sa rozhodneš, sa teda zameraj na technológiu výroby matraca.

Poťah

Väčšina matracov má snímateľný poťah, ktorý sa dá prať. Je to dôležité, pretože inak je ťažké udržať matrac v čistote (v konečnom dôsledku by si bolo treba poťah dokúpiť). Poťahy majú rôzne vlastnosti. Môžu byť obohatené o ióny striebra s antibakteriálnym účinkom (poťah Silver), môžu poskytovať lepšiu ventiláciu (poťah Lyocell s klimatizujúcimi vláknami), môžu byť impregnované éterickými olejmi s rôznym účinkom (poťah Lavender alebo Aloe Vera), prípadne môžu mať všitú termoelastickú penu (o vlastnostiach termoelastickej peny sa dozvieš TU), ktorá zvyšuje pohodlie pri spánku (poťah Silk Touch).

jak wybrać dobry materac

Prispôsobenie roštu k matracu (alebo matracu k roštu)

Častý omyl pri kúpe matraca spočíva v tom, že nevenujeme pozornosť vzájomnej vhodnosti roštu a matraca. Dôsledkom je potom to, že umiestňujeme penové matrace na pevné rošty, ktoré matrac deformujú a robia ho nepohodlným (o negatívnych dôsledkoch výberu roštu sa dočítaš TU).

Certifikáty a použitý materiál

Každý výrobca tvrdí, že jeho matrace sú najlepšie, avšak nie všetci uvádzajú presné zloženie použitých materiálov a technológiu výroby. Tieto fakty však veľmi ovplyvňujú naše zdravie. Nestačí len ekologický poťah z prirodzených vláken, ak sa na lepenie peny použilo lepidlo na báze rozpúšťadiel, z ktorých sa pri vyparovaní vylučujú prchavé, zdraviu škodlivé látky. Preto si treba všímať všetky zložky matraca – vrátane použitého lepidla (matrace firmy Materasso používajú lepidlo Simalfa na vodnej báze). Dobrým meradlom bezpečnosti a zdravotnej nezávadnosti matraca sú certifikáty a osvedčenia. Vzhľadom na to, že certifikáty udeľujú rôzne inštitúcie, si treba všimnúť predovšetkým to, či je matrac vhodný aj pre deti (výrobky určené pre deti totiž musia spĺňať najprísnejšie normy a predpisy).

Záruka

Nakoniec si treba všimnúť aj záruku, ktorú výrobca ponúka. Smerodajná však nie je len doba jej trvania (po 7-10 rokoch treba matrac vymeniť bez ohľadu na ponúkanú záručnú dobu). Dôležité je tiež to, čoho sa záruka týka (často sa totiž stáva, že záručná doba je síce dlhá, ale týka sa len pevných častí matraca).

Leave a Comment