Ako si vybrať správny matrac?

Posted by Jozef Matas 15/08/2018 - 15:28:36 0 Komentáre

Ako si vybrať správny matrac?

Kúpa kvalitného matraca na spanie je dôležité rozhodnutie. Nejde síce o výdavok, ktorý robíme len raz za život (pretože aj najkvalitnejší matrac treba po niekoľkých rokoch vymeniť), avšak jeho význam pre kvalitu nášho života je veľký. Zároveň musíme vedieť, že neexistuje najlepší matrac, pretože pre každého je vhodné niečo iné. Ako si teda vybrať matrac tak, aby sme to neskôr neľutovali?

Oboznám sa s rôznymi technológiami (a materiálmi), ktoré sa pri výrobe matracov využívajú

Aký matrac je najlepší? Latexový! Ak má byť trvalý, musí byť pružinový! – tieto názory nájdeme v rôznych internetových diskusiách, ba stretneme sa s nimi aj u profesionálnych predajcov. Pravda je však iná. Niektoré technológie sú „v móde” (to v posledných rokoch platilo o latexovom matraci, ktorý bol novinkou na trhu). Nezabúdajme však, že každá technológia je určená pre iného spotrebiteľa, aby vyhovovala rozličným požiadavkám týkajúcim sa pohodlia, ako aj rozličným posteliam a roštom. Preto nezavrhuj nijaký typ matraca, kým sa najskôr neoboznámiš s jeho výhodami a nevýhodami. Čítaj a pýtaj sa. Zisti si, čím sa jednotlivé typy matracov odlišujú (samotná informácia o tom, či je penový alebo pružinový, nestačí). Osobitnú pozornosť by tejto otázke mali venovať alergici, pre ktorých má materiál, z ktorého je matrac vyrobený, kľúčový význam.

Na kúpu matraca sa pozri komplexne

Neriaď sa len podľa kritéria, akým je cena alebo tvrdosť matraca (sú to dve najčastejšie chyby). Vezmi do úvahy aj to, z čoho je matrac vyrobený, aký má poťah, akú záručnú dobu a aký rošt sa k nemu hodí. Viac sa dozvieš v texte: Čo je pri výbere matraca dôležité.

Vyskúšaj si matrac

Navštív matracové štúdio a ľahni si na matrac (nie však v strnulej polohe horeznačky, ibaže takto spíš). Vyskúšanie matraca ti umožní zistiť, či sa na ňom budeš cítiť pohodlne, či a ako sa matrac prispôsobuje tvojmu telu a nakoľko sa na ňom uvoľníš. Kvalitný matrac si vyber podľa svojej telesnej výšky – má byť minimálne o 20 cm dlhší ako ty, pričom šírka na osobu má byť minimálne 90 cm. Vyskúšaj si ho v štúdiu tak, ako ho budeš doma používať. Okrem toho sa nezabudni opýtať, na akom rošte je matrac položený (vnímanie tvrdosti matraca sa totiž veľmi líši v závislosti od roštu).

Popis: https://www.vyspimesa.sk/uploads/fck/image/test.jpg

Zisti si, aký matrac potrebuješ

Pri kúpe matraca často zaznieva otázka: „Tvrdý, alebo mäkký?” Ak si doteraz spal na konkrétnom kvalitnom matraci, dokážeš na túto otázku odpovedať. Ak si však doposiaľ spal na rozkladacom gauči, na rozkladacom kresle alebo na internátnej posteli, pravdepodobne netušíš, čo ti vyhovuje a prospieva. Čo teda robiť v takomto prípade? Skúšať. Okrem skúšania je dobrým riešením aj návšteva fyzioterapeuta (zvlášť ak máš problémy s chrbticou), ktorý ti odporučí vhodný stupeň tvrdosti a počet zón tvrdosti. Pri výbere matraca treba zohľadniť problémy s kostrovou sústavou: iná tvrdosť sa odporúča pri kyfóze, skolióze, alebo často sa vyskytujúcej lordóze.

Nekupuj matrac unáhlene

Pre kúpu konkrétneho typu matraca sa nerozhoduj len preto, že predajca hovoril presvedčivo a že na matraci, ktorý si skúšal 10 minút, si sa cítil pohodlne. Na matraci budeš ležať každú noc niekoľko hodín, a preto desaťminútová skúška v matracovom štúdiu nestačí. Ak si doteraz používal nevhodný matrac, na akomkoľvek novom sa budeš spočiatku cítiť pohodlne. Ako dlho teda treba skúšať matrac? Aspoň 30-45 minút. Testuj, skúšaj, experimentuj. Hýb sa a prevracaj. A ak kupuješ matrac na dvojitú posteľ, pozoruj, ako daný materiál prenáša otrasy, aby tvoj partner nenadskakoval pri každom tvojom pohybe.

 

Leave a Comment