Kedy vymeniť matrac za nový?

Posted by Jozef Matas 15/08/2018 - 15:16:55 0 Komentáre

Hovorí sa, že matrac treba vymieňať každých 7 rokov. Naozaj? Aké sú dôvody na výmenu matraca?

Hlavným dôvodom výmeny matraca za nový nie je jeho nepohodlnosť, ako by sa mohlo zdať. Moderné matrace od kvalitných výrobcov sú mimoriadne trvalé a ak sa používajú podľa odporúčaní (nepresiahnuť záťaž matraca, vhodný rošt), možno na nich spať aj 20 rokov. Bolo by to možné, ak by sme sa nepotili a nešúpala sa nám pokožka. Matrac totiž každú noc vstrebáva časť nášho potu, ako aj mikroskopické čiastočky našej pokožky, nechtov a vlasov.

Teplé, mierne vlhké prostredie s čiastočkami ľudskej epidermy je ideálnym prostredím pre rozvoj roztočov, baktérii a niektorých húb!

 

Hygiena matraca a jeho životnosť

Ak náš matrac každý deň vstrebáva čiastočky prachu a každú noc čiastočky našej epidermy, niet sa čo čudovať, že po niekoľkých rokoch stráca svoje hygienické vlastnosti aj pravidelne čistený a vysávaný matrac. Hovorí sa dokonca, že v priebehu 10 rokov môže matrac zdvojnásobiť svoju hmotnosť! Toto tvrdenie je síce mýtus, ale nemožno poprieť, že v matraci sa hromadí prach a roztoče (ktoré sú našimi každodennými spoločníkmi). Výskumníci v Ohio zistili, že po dvoch rokoch používania perového vankúša (perie je ideálnym prostredím pre roztoče) tvorili mŕtve roztoče 10%  hmotnosti vankúša. Klasický matrac ich po niekoľkých rokoch obsahuje 100 000 – 10 000 000. Desivé, všakže?

Hygiena je teda základným dôvodom výmeny matraca za nový, a to aj vtedy, ak je matrac aj po 7 – 10 rokoch používania pohodlný.

 

Ďalšie kritéria výmeny matraca

Vek matraca nie je jediným meradlom nutnosti jeho výmeny. Treba sa na ňu pripraviť aj vtedy, keď:

  • matrac prestáva byť rovný a začína sa pod používateľom prepadať,
  • v matraci vznikajú nerovnosti, tvrdšie miesta a hrudky (hlavne v penových matracoch), alebo (v pružinových matracoch) sa pružina citeľne vbodáva do tela používateľa,
  • matrac začína vydávať zvuk pri prevracaní sa z boka na bok (treba sa však uistiť, že škrípanie nevychádza z roštu),
  • pena stráca svoje vlastnosti (nevracia sa do pôvodného tvaru, trvalo sa deformuje),
  • prebúdzame sa nevyspaní a polámaní (a predtým to tak nebolo) – v tomto prípade treba pouvažovať, či sa nezmenili podmienky a spôsob nášho spania.

 

20-ročná záruka na matrac?

Ak treba matrac vymeniť po 7 – 10 rokoch, prečo niektorí výrobcovia poskytujú 15-20-ročnú záruku? Ide o marketingový ťah, ktorý má spotrebiteľa presvedčiť o výbornej kvalite matraca. Faktom však zostáva to, že po 12-ročnom používaní bude matrac nehygienický.

Glen Needham Ohio State University

Leave a Comment